Primul test de reconstrucție AR a mormântului etrusc al Muzeului de Arheologie din Cecina

În timpul schimbului scurt de personal extern din cel de-al doilea an al proiectului la partenerul SSSA, echipa noastră a finalizat primele teste în Realitate Augmentată utilizând tehnologia Google Tango, la mormântul etrusc al Muzeului Arheologic din Cecina. Mormantului îi lipsesc peretele exterior, stâlpul central și tavanul.

Mormântul este situat în grădina muzeului și oferă o prespectivă interesantă a epocii etrusce. Acest tip de morminte tumulus (tholos) au fost construite ca tradiții funerare, fiind destinate unor personalități importante din societatea arhaică. Mormântul a fost descoperit în 1932 în micul oraș Casaglia (Montecatini Val di Cecina, Pisa), situat pe un deal cu vedere la valea Cecina. A fost dezasamblat și reconstruit lângă o clădire administrativă a municipiului Cecina. A fost apoi mutat pentru a doua oară în locul permanent oferit de Muzeul de Arheologie din Cecina.

Echipa noastră a reconstruit intrarea și camera interioară folosind Unity / Tango. Mai multe sesiuni de fotogrametrie au fost efectuate. Modelul 3D al mormântului va fi îmbunătățit, iar obiectele interioare vor fi adăugate pentru următoarea vizită din octombrie.